Zawezwanie do ugody – czy zawsze przerywa bieg przedawnienia?


Jaki sąd jest właściwy, gdy próbujemy sprawę rozwiązać przed sądem polubownie (kierujemy zawezwanie do próby ugodowej), a wartość przedmiotu sporu przekracza 75 000 zł? jaka jest opłata? Czy właściwy jest sąd rejonowy czy okręgowy? Czy zawezwanie zawsze przerywa bieg przedawnienia?

adw Jan Gorski odszkodowanie

fot. pixabay.com


Co do zasady, pozew o zapłatę, w zależności od wartości przedmiotu sporu, kierujemy bądź do sądu  rejonowego (gdy wartość ta nie przekracza 75 000zł), bądź do sądu okręgowego (gdy wartość przekracza 75 000 zł.).  Czy tak samo ma się rzecz z zawezwaniem do próby ugodowej?

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam art. Art. 185 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, że

zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę

Tak więc niezależnie od wartości przedmiotu sporu, zawezwanie do próby ugodowej zawsze kierujemy do właściwego sądu rejonowego.


OPŁATA ZA ZAWEZWANIE DO PRÓBY UGODOWEJ

Warto wskazać, że opłata od zawezwania do próby ugodowej różni się od wartości przedmiotu sporu. Jak stanowi art. 23 pkt 3. Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych,

Opłatę stałą w kwocie 40 złotych pobiera się od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego w sprawach o prawa majątkowe [tj. zawezwania do próby ugodowej – J.G.], gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 złotych.

Z kolei gdy wartość przedmiotu sporu przekracza 10 000 zł, opłata od zawezwania do próby ugodowej wynosi 300 zł.

Zasada to dotyczy oczywiście także spraw związanych z odszkodowaniem od Państwa (gminy, powiatu). Niestety, w praktyce organy władzy praktycznie nigdy nie idą na ugodę (także sądową) i w związku z tym konieczne jest wytoczenie pozwu o zapłatę odszkodowania.


Wezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia

Co szczególnie istotne, oprócz swojej podstawowej funkcji (próba ugodowego rozwiązania sporu), zawezwanie do próby ugodowej ma tę zaletę, że przerywa bieg przedawnienia. Warto jednak pamiętać, że nie można takimi zawezwaniami przerywać bieg przedawnienia w nieskończoność – jeśli sąd uzna, że kierowanie kolejnego wezwania do ugody miało na celu wyłącznie „przedłużenie” czasu do wniesienia pozwu, może uznać roszczenie za przedawnione (zob. m.in. wyroki Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2014 r., I AcA 1194/13, z dnia 6 czerwca 2014 r., sygn. I ACa 12/14).

Zawezwanie do próby ugodowej o wydanie nieruchomości może także przerwać bieg zasiedzenia. Więcej możesz poczytać o tym na drugim blogu: http://zasiedzenie.net/jak-mozna-przerwac-bieg-zasiedzenia/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn

Podobał Ci się artykuł? Doceń naszą pracę i wystaw ocenę (5 gwiazdek - bardzo dobry). Dziękujemy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły o odszkodowaniu i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czemu służy to pytanie?