Jaki sąd jest właściwy, gdy próbujemy sprawę rozwiązać przed sądem polubownie (kierujemy zawezwanie do próby ugodowej), a wartość przedmiotu sporu przekracza 75 000 zł? jaka jest opłata? Czy właściwy jest sąd rejonowy czy okręgowy? Czy zawezwanie zawsze przerywa bieg przedawnienia?

Co do zasady, pozew o zapłatę, w zależności od wartości przedmiotu sporu, kierujemy bądź do sądu rejonowego (gdy wartość ta nie przekracza 75 000zł), bądź do sądu okręgowego (gdy wartość przekracza 75 000 zł.). Czy tak samo ma się rzecz z zawezwaniem do próby ugodowej?
Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam art. Art. 185 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, że
zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę
Tak więc niezależnie od wartości przedmiotu sporu, zawezwanie do próby ugodowej zawsze kierujemy do właściwego sądu rejonowego.
OPŁATA ZA ZAWEZWANIE DO PRÓBY UGODOWEJ
Warto wskazać, że opłata od zawezwania do próby ugodowej różni się od wartości przedmiotu sporu. Jak stanowi art. 19 ust. pkt 3. znowelizowanej w sierpniu 2019 roku Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych,
od wniosku o zawezwanie do próby ugodowej pobiera się piątą część opłaty [tj. „standardowej” opłaty za pozew – J.G.].
Ile kosztuje wniesienie pozwu po zmianie ustawy o kosztach cywilnych, która weszła w życie 21 sierpnia 2019 r., można poczytać w artykule Opłata za pozew 2019 [zmiana ustawy o kosztach sądowych].
Wspomniana wysokość opłaty za zawezwanie do próby ugodowej (1/5 opłaty od pozwu) dotyczy oczywiście także spraw związanych z odszkodowaniem od Państwa (gminy, powiatu). Niestety, w praktyce organy władzy praktycznie nigdy nie idą na ugodę (także sądową) i w związku z tym konieczne jest wytoczenie pozwu o zapłatę odszkodowania.
Wezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia
Co szczególnie istotne, oprócz swojej podstawowej funkcji (próba ugodowego rozwiązania sporu), zawezwanie do próby ugodowej ma tę zaletę, że przerywa bieg przedawnienia. Warto jednak pamiętać, że nie można takimi zawezwaniami przerywać bieg przedawnienia w nieskończoność – jeśli sąd uzna, że kierowanie kolejnego wezwania do ugody miało na celu wyłącznie „przedłużenie” czasu do wniesienia pozwu, może uznać roszczenie za przedawnione (zob. m.in. wyroki Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2014 r., I AcA 1194/13, z dnia 6 czerwca 2014 r., sygn. I ACa 12/14).
Zawezwanie do próby ugodowej o wydanie nieruchomości może także przerwać bieg zasiedzenia. Więcej możesz poczytać o tym na drugim blogu: http://zasiedzenie.net/jak-mozna-przerwac-bieg-zasiedzenia/
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.
