Jak napisać pozew o zapłatę odszkodowania od Państwa (gminy, powiatu)? Czyli na co trzeba uważać przy samodzielnym sporządzaniu pisma
Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku,
Jak już nieraz pisałem, jeśli poniosłeś szkodę w wyniku działania lub zaniechania organu władzy, które było niezgodne z prawem, masz prawo domagać się zapłaty odszkodowania. W praktyce niestety nie zdarza się, aby „urząd” wypłacił odszkodowanie dobrowolnie, z tego powodu najczęściej trzeba dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Możesz oczywiście sam/sama przygotować pozew w tej sprawie – jak to zrobić poprawnie, przeczytasz niżej. Warto przy tym pamiętać, że dobrze przygotowany pozew o zapłatę odszkodowania ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia sprawy.
Źle przygotowany pozew może spowodować, że:
– przegrasz sprawę, bo nie wskażesz właściwych dowodów lub zgłosisz je za późno,
– przegrasz sprawę, bo źle określisz swoje roszczenie
– przegrasz sprawę, bo wybierzesz złą strategię procesową.
Przegranie sprawy oznacza zaś poważne ryzyko bezpowrotnej szansy na uzyskanie odszkodowania. Ponadto, trzeba się liczyć również z tym, iż Sąd może obciążyć przegranego kosztami, które poniosły inne osoby uczestniczące w sprawie, w tym kosztami adwokackimi.
Oczywiście, w razie przegranej, przepadną również niemałe pieniądze wyłożone przed i w trakcie trwania sprawy o odszkodowanie (więcej pisałem o tym w artykule Ile kosztuje sprawa sądowa o odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu)?.
Jeśli zaś w Sądzie zostanie złożony źle przygotowany pozew zawierający braki formalne, które nie zostaną uzupełnione w terminie 7 dni, Sąd zwróci pozew i w ogóle nie będzie go rozpatrywał.
W najlepszym zaś wypadku, źle przygotowany pozew spowoduje znaczne wydłużenie rozpoznania sprawy.
Warto więc przy przygotowaniu pozew rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika (najlepiej adwokata lub radcę prawnego), który specjalizuje się w sprawach o odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu).
Niezależnie jednak od tego, czy – szanowny Czytelniku – zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy prawnika, czy też złożysz pozew samodzielnie, warto żebyś zapoznał się z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi przygotowywania pozwu o odszkodowanie.
Skoro już wiadomo co składać, to powstaje pytanie do jakiego Sądu (czyli – w języku prawniczym – jaki sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy)?
Sprawami o odszkodowanie, których wartość Twojego roszczenia (tj. oszacowana wartość Twojej szkody) wynosi nie więcej niż 75 tysięcy złotych, zajmuje się sąd rejonowy, w okręgu którego siedzibę ma organ, od którego domagasz się odszkodowania. W przypadku spraw powyżej 75 tysięcy złotych, będzie to właściwy dla siedziby organu sąd okręgowy, w okręgu którego siedzibę ma ten organ.
Przed założeniem sprawy o odszkodowanie, warto dokładnie sprawdzić, który sąd jest właściwy, ponieważ nieprawidłowe zaadresowanie pozwu spowoduje wydłużenie rozpoznania sprawy o kilka miesięcy.
Jak to zrobić?
Po ustaleniu kwoty odszkodowania, której chcesz się domagać (a więc w związku z tym ustaleniu, który sąd – rejonowy czy okręgowy – będzie zajmował się Twoją sprawą), najlepiej po prostu wejść na stronę sądu rejonowego/okręgowego najbliższego dla siedziby organu, znaleźć telefon do wydziału cywilnego i upewnić się, czy zajmują się sprawami z danej miejscowości.
Trzeba jednak wiedzieć, że w dużych miastach może być kilka sądów rejonowych, które rozpoznają sprawy z różnych dzielnic (a w Warszawie są nawet dwa sądy okręgowe). Także wtedy niewłaściwy wybór sądu spowoduje wydłużenie rozpoznania sprawy o kilka miesięcy.
Przykładowo na terenie samej tylko lewobrzeżnej Warszawie działa 5 sądów rejonowych. Mapę i opis ich właściwości można znaleźć pod adresem http://www.warszawa.so.gov.pl/sady-rejonowe.html
Warto dodać, że sądy dzielą się na wydziały. Sprawami o odszkodowanie zawsze zajmują się wydziały cywilne (w jednym sądzie może być też kilka wydziałów cywilnych).
Pozew o odszkodowanie powinien być opłacony, ale można też złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych (więcej na ten temat w artykule Ile kosztuje sprawa sądowa o odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu)?.
Przelew opłaty sądowej należy dokonać na rachunek bieżący dochodów sądu, do którego składa się pozew albo w kasie Sądu. Trzeba więc również pamiętać o dołączeniu do pozwu o odszkodowanie potwierdzenia uiszczenia opłaty sądowej.
Pozew o odszkodowanie musi zawierać koniecznie pewne elementy takie jak:
– oznaczenie sądu do którego jest on skierowany,
– oznaczenie rodzaju pisma (chodzi o to, żeby w tytule napisać „Pozew”),
– wskazanie stron: powoda (osoby, która składa pozew) oraz pozwanego (organ władzy) oraz ich dokładne adresy zamieszkania/siedziby. Obowiązkowo należy także wskazać swój numer PESEL (w przypadku osób prawnych – NIP),
– wartość przedmiotu sporu (czyli wysokość odszkodowania – w złotówkach) zaokrąglona w górę do pełnego złotego,
– dokładne określenie żądania (tj. czego się domagamy, najczęściej nie tylko samego odszkodowania, ale też odsetek, zasądzenia kosztów procesu itp. W sprawach dotyczących błędów lekarskich w grę wchodzą często także inne żądania, jak np. wypłata renty (zob. więcej: Odpowiedzialność za szkody medyczne (błędy lekarskie),
– informacja czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązywania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęły, wyjaśnienie przyczyny ich nie podjęcia,
– datę wymagalności dochodzonego roszczenia,
– uzasadnienie pozwu, w którym trzeba opisać okoliczności dotyczące powstania szkody i jej wysokość i wskazać dowody, które to potwierdzają (w tym także świadkowie, dopuszczenie dowodu opinii biegłego itd.),
– kopie pozwu wraz z kopiami załączników dla wszystkich stron, tak żeby Sąd mógł je im doręczyć (są to tak zwane odpisy pozwu).
Trzeba pamiętać, że to na nas jako na powodzie ciąży obowiązek udowodnienia szkody (zarówno powstania, jak jej wysokości). Jeśli więc powód nie przedstawi wystarczających dowodów, przegra sprawę.
Nie ma co przy tym liczyć, że Sąd sam będzie poszukiwał dowodów na potwierdzenie szkody. Sąd nie ma takiego obowiązku!
Jest to bardzo ważne, bo dużo osób uważa, że Sąd sam zrobi za nich wszystko – tymczasem takie myślenie to najprostsza droga do przegrania sprawy.
Na końcu pozwu należy również wymienić załączniki, które będą dołączone do pisma.
Oczywiście, nie można zapominać o podpisaniu pozwu.
WAŻNE
Nie ma obowiązku składania pozwu o zapłatę odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) na tzw. formularzu urzędowym, ponieważ postępowanie sądowe w tej sprawie co do zasady nie należy do tzw. postępowań uproszczonych (art. 505[1] i nast. kodeksu postępowania cywilnego).
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.

witam w 2007 r gmina zrobila mostek ,ktory odcial mi dojazd do domu ,poniewaz do domu przejezdzali my wzdluz rzeki ,,z map geodezyjnych wyszlo ze droga jest obok rzeki,,teren ten jest porosniety drzewami ,wnosili my wniosek o wytyczenie drogi,ktora okazala sie byc droga gminna ,niestety gmina nie reaguje na nasze prosby ,i zwodzi nas juz tyle lat ,czy mozemy wystapic o odszkodowanie .
pozdrawiam
Szanowny Panie,
Sprawa jest niejednoznaczna, aby wypowiedzieć się o niej w sposób stanowczy, potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia i zapoznanie się z dokumentacją. To zaś jest możliwe ewentualnie w ramach formalnej porady prawnej, a nie w treści bloga.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Chce złożyć wniosek o zawezwanie skarbu państwa do próby ugodowej w sprawie o zapłatę – 2 sądy, czy powinienem złożyć w stosunku do każdego sądu osobno taki wniosek – zgodnie z ich właściwością, czy można złożyć 1 wniosek, wezwać w nim 2 sądy i dokonać wyboru sądu rejonowego, do którego będę składał ten wniosek?
Szanowny Panie,
stworzyłem specjalny wpis w sprawie reprezentacji Skarbu Państwa. Zachęcam do lektury:
https://odszkodowanieodpanstwa.net/jak-pozywac-skarb-panstwa-o-odszkodowanie-wlasciwa-reprezentacja/
Pozdrawiam, adw. Jan Górski
Szanowny Panie,
W obu przypadkach pozwanym jest Skarb Państwa, jako osoba prawna, a nie konkretny sąd. Jeżeli oba wspomniane sądy rejonowe położone są w okręgu tego samego Sądu Okręgowego, może Pan skierować wezwanie bezpośrednio do prezesa tego Sądu Okręgowego. Jeżeli w dwóch Sądach Okręgowych, wysyła Pan wezwanie do prezesów tych Sądów rejonowych. Wniosek może być sformułowany w jednym piśmie procesowym. Wybór sądu właściwego należy wówczas do Pana.
Pozdrawiam
ad. Jan Górski
Witam, czy w pozwie muszę podać też NIP gminy? pozdrawiam. Bartek.
Szanowny Panie,
Nie ma formalnego wymogu podawania w pozwie numeru NIP.
Pozdrawiam Pana
adw. Jan GÓRSKI
Szanowni Państwo,
zachęcam do pozostawiania swoich pytań, wątpliwości i uwag w formie komentarzy. Obiecuję, że w miarę możliwości czasowych będę na nie odpowiadał.
Z poważaniem, adw. Jan Górski