-
Wygrana przed Sądem Najwyższym w sprawie o milion złotych dot. reprywatyzacji
Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej od korzystnego dla naszego Klienta wyroku w sprawie o odszkodowanie za bezprawnie przejętą przez władze nieruchomość w okresie PRL-u. Bezprawne przejęcie przez Państwo nieruchomości w okresie…
-
Kolejny powód do odmowy reprywatyzacji – Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dot. dekretu Bieruta
Wykładnia prawa w ostatnich wyrokach NSA z 29 sierpnia 2022 r. jest formalistyczna i sprzeczna z podstawowymi zasadami prawa cywilnego. Niestety, wpływa ona negatywnie na prawa osób, które nabyły prawa do nieruchomości…
-
Odszkodowanie za wywłaszczoną przez Państwo nieruchomość
W razie sprzedaży lub oddania w wieczyste użytkowanie wywłaszczonej przez Skarb Państwa lub gminę nieruchomości, wywłaszczonemu właścicielowi przysługuje odszkodowanie, a nie roszczenie o jej zwrot. Należy zwrócić uwagę na terminy przedawnienia ***…
-
Kolejna wygrana sprawa o milionowe odszkodowanie od Skarbu Państwa
Ostatnie tygodnie są dla naszej Kancelarii bardzo owocne. Najpierw 18 sierpnia Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnym wyrokiem zasądził na rzecz naszego Klienta prawie milionowe odszkodowanie za bezprawne przejęcie kamienicy…
-
Stwierdzenie nieważności decyzji z dekretu Bieruta według najnowszych zmian w kpa
Czy odebranie obywatelom możliwości dokończenia postępowań nieważnościowych w sprawach dotyczących gruntów warszawskich i innych, poprzez działanie „ z zaskoczenia”, jest działaniem zgodnym z zasadami państwa prawa? Stwierdzenie nieważności…
-
Dlaczego warto stawiać zarzuty do opinii biegłych sądowych
W sprawie o wysokie odszkodowanie dot. bezprawnego przejęcia nieruchomości w ramach tzw. reformy rolnej z 1944 r. udowodniliśmy błąd w opinii biegłego rzeczoznawcy na prawie 100 tys. złotych. Opinia biegłego…
-
Koszty prywatnej opinii biegłego rzeczoznawcy – Uchwała Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy łaskawy dla prywatnych ekspertyz w sprawach o odszkodowanie dot. wypadków komunikacyjnych. Czy może to dotyczyć także innych postępowań o zapłatę, w tym od Skarbu Państwa? Obliczenie wysokości szkody…
-
Odszkodowanie od Państwa za zakaz prowadzenia biznesu w czasie pandemii koronawirusa
Czy Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wprowadzonym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w okresie epidemii COVID-19? [lwptoc title=”Spis treści artykułu:” skipHeadingText=”Podobał Ci się artykuł? Doceń naszą…
-
Odszkodowanie za skutki uboczne szczepionek COViD-19 (NOP)
Zachęcamy do zapoznania się w naszymi wystąpieniami w mediach dotyczących możliwych rekompensat za skutki uboczne szczepionek przeciwko koronawirusowi. 1. Wywiad z adw. Janem Górskim na żywo w „Rzeczpospolita TV…
-
Ważny wyrok WSA dot. reprywatyzacji i odszkodowania z art. 215 ugn
AKTUALIZACJA 2022/01/31 – niestety omawiany wyrok został uchylony niekorzystnym dla dawnych właścicieli wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego – więcej o tym piszemy w artykule w „Rzeczpospolitej” – https://www.rp.pl/rzecz-o-prawie/art36396501-michal-gorski-jan-pawel-gorski-rozmywanie-reprywatyzacji Wojewódzki…
-
Odszkodowanie za nacjonalizację spółek – wypowiedź do „Dziennika Gazety Prawnej”
Kwestia odszkodowania za przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki z powodu jej nieprzerejestrowania do Krajowego Rejestru Sądowego wciąż budzi duże kontrowersje. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w „Dzienniku Gazecie Prawnej”,…
-
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego P 13/18 w sprawie nacjonalizacji spółek z RHB
11 grudnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją art. 9 ust. 2b ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym…
-
adw. Jan Górski w mediach – maj 2020
Maj był wyjątkowo aktywny jeśli chodzi o aktywność adw. Jana Górskiego i adw. Michał Górskiego w mediach. Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami, których jesteśmy autorami lub występujemy w charakterze eksperta: …
-
Odszkodowanie za przejęcie majątku nieprzerejestrowanych spółek
Nabycie na rzecz skarb państwa majątków spółki bez odszkodowania z powodu jej nieprzerejestrowania do Krajowego Rejestru Sądowego zostało uznane za niezgodne z konstytucją. Jak dochodzić odszkodowania? Likwidacja mienia…
-
7 lipca 2020 r. nowym terminem na zwrot wywłaszczonych nieruchomości
Termin na zwrot wywłaszczonych ponad 20 lat temu nieruchomości pierwotnie miał minąć 14 maja 2020 r. Znany jest nowy ostateczny termin żądanie zwrotu. Jaki termin na składanie wniosku…
-
Terminy adminstracyjne a koronawirus
24 maja to data odwieszenia terminów w sprawach administracyjnych (procesowe i materialne), w tym dot. odwołań, składania wniosków itd. Jak liczyć terminy, które biegną na nowo? Zawieszenie terminów prawa…
-
Czy można składać pozew do sądu w trakcie epidemii koronawirusa?
Od momentu wystąpienia epidemii COVID-19 sądy wyznaczają posiedzenia tylko w tzw. sprawach pilnych. Czy warto składać pozwy w innych przypadkach? Jak pisaliśmy w innym miejscu, obecnie sądy wyznaczają…
-
Wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości – zasady, procedura, terminy [2020]
Czy jest możliwy zwrot nieruchomości zabranych (wywłaszczonych) w okresie PRL? Odzyskiwanie zabranych nieruchomości – podstawowe informacje Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,…
-
Definicja szkody – strata majątkowa (szkoda rzeczywista) a utracone korzyści
Zgodnie z art. 361 par. 2 k.p.c., w braku odmiennego przepisu lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł (szkoda rzeczywista, łac. Damnum emergens),…
-
Koronawirus a bieg przedawnienia
W pracach legislacyjnych nad tzw. tarczą kryzysową „zgubiła się”, istniejąca w projekcie tej ustawy, regulacja dotycząca prawa cywilnego, m. in. terminów przedawnienia. [AKTUALIZACJA 20.04.2020] przepisy tzw.…
-
Odszkodowanie od Państwa za szkody powstałe w następstwie ogłoszenia stanu nadzwyczajnego (cz. II – procedury)
W poprzedniej części tego wpisu omówiliśmy podstawowe kwestie związane z możliwością uzyskania odszkodowania za stratę poniesioną w następstwie ograniczeń w czasie stanu klęski żywiołowej, w tym wysokość odszkodowania. W tym wpisie…
-
Odszkodowanie od Państwa za szkody powstałe w następstwie ogłoszenia stanu nadzwyczajnego (cz. 1 – wysokość odszkodowania)
Epidemia koronawirusa może być podstawą do ogłoszenia jednego ze stanów nadzwyczajnych – stanu klęski żywiołowej. W takim wypadku przepisy przewidują możliwość uzyskania odszkodowanie od państwa za szkodę ale w bardzo ograniczonym…
-
Odszkodowanie/Zadośćuczynienie od Skarbu Państwa (gminy) za działanie władzy w czasie epidemii
Czy można pozwać Skarb Państwa lub gminę o odszkodowanie za szkodę lub zadośćuczynienie za krzywdę, gdy działanie władzy w trakcie koronawirusa było zgodne z przepisami? We wpisie pt. Zgodnie z art. 417 k.c. zasadą w naszym…
-
Jak koronowirus może wpłynąć na umowy cywilnoprawne?
Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie i gospodarkę, ale także zobowiązania wynikające z umów prawnych. Czy można z powodu koronawirusa zmodyfikować umowy lub zwolnić się z ich obowiązków? Mamy wszyscy świadomość, że najważniejszą rzeczą…
-
Koronawirus a sprawy w sądach i urzędach
Wirus Covid 19 ma w chwili obecnej wpływ na całe nasze życie. Dotyczy to także kwestii prawnych – w szczególności jeśli jesteśmy stroną postępowania sądowego czy też administracyjnego. Koronawirus a działanie sądów…
-
Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie za uchwalenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [2023] ?
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu obniżenia wartości swojego gruntu w następstwie uchwalenie planu miejscowego lub jego zmiany. Jakie są opłaty związane z ich dochodzeniem…
-
Czy można uzyskać odszkodowanie za nacjonalizację nieprzerejestrowanej spółki – wyrok TK
Nieodpłatne nabywanie mienia spółek przez Skarb Państwa z mocy prawa w sytuacji, gdy ich wspólnicy nie przenieśli ich do Krajowego Rejestru Sądowego stanowi nieproporcjonalną sankcję i jako takie narusza Konstytucję …
-
Szanse na odszkodowanie za grunty warszawskie utracone dekretem Bieruta
Biuro Spraw Dekretowych w postępowaniach o odszkodowanie na podstawie art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami w sposób nieuprawniony kwestionuje tytuły własności nabyte przed wojną lub w czasie II światowej w sytuacji, gdy zaginęły lub uległy…
-
Odszkodowanie za dekret Bieruta – jakie aktualne roszczenia? Cz. 1.
Odszkodowanie za dekret Bieruta – jakie aktualne roszczenia? Dekret z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (tzw. Dekret Bieruta) wciąż obowiązuje mimo upływu…
-
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego podpisana przez Prezydenta
Jak wynika ze strony prezydent.pl, uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta. fot. Clker-Free-Vector-Images/Pixabay…
-
Opłata za pozew 2019 [zmiana ustawy o kosztach sądowych]
Uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta i wkrótce wejdzie w życie. Jakie będą…
-
Odszkodowanie za brak możliwości odzyskania wywłaszczonej nieruchomości – jakie terminy przedawnienia?
Kiedy przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody poniesionej na skutek braku możliwości odzyskania wywłaszczonej nieruchomości, która okazała się zbędna na cel wskazany w wywłaszczeniu? Niedawno pisaliśmy na blogu o nowym terminie ograniczającym…
-
UWAGA! niecały rok na dochodzenie roszczeń o zwrot wywłaszczonych nieruchomości w PRL
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadziła nowe, bardziej restrykcyjne terminy dla możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, która okazała się zbędna na cele wskazane w decyzji o wywłaszczeniu. Sprawdź, czy dotyczy to też…
-
Obrona przed zasiedzeniem przez Skarb Państwa do 4 czerwca – Darmowe porady prawne!
Szanowny Czytelniku, jeżeli jesteś osobą uprawnioną do dochodzenia od Skarbu Państwa zwrotu nieruchomości zagarniętej w czasach PRL-u na skutek bezprawnej decyzji albo faktycznego jej przejęcia, powinieneś pospieszyć się z roszczeniem o zwrot.…
-
Zawezwanie do ugody – czy zawsze przerywa bieg przedawnienia?
Jaki sąd jest właściwy, gdy próbujemy sprawę rozwiązać przed sądem polubownie (kierujemy zawezwanie do próby ugodowej), a wartość przedmiotu sporu przekracza 75 000 zł? jaka jest opłata? Czy właściwy jest sąd…
-
Jakie odsetki w pozwie o odszkodowanie?
W procesach odszkodowawczych, oprócz kwoty dochodzonego odszkodowania, czyli należności głównej, można żądać od tej kwoty odsetek. Obecnie obowiązują trzy rodzaje odsetek – tzw. odsetki kapitałowe, odsetki za opóźnienie oraz odsetki…
-
Przedawnienie roszczeń – zmiany w 2018 roku
Z dniem 9 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa nowelizująca kodeks cywilny w zakresie przedawnienia roszczeń. Dotychczasowy ogólny 10–letni termin przedawnienia z art. 118 został skrócony do lat 6. Analogiczna…
-
Wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę dla osób bliskich
Na jaką wysokość zadośćuczynienia mogą liczyć bliscy osoby, która doznała poważnej krzywdy z powodu błędu medycznego? W jednym z poprzednich artykułów napisałem o uchwale Sądu Najwyższego III CZP 60/17 z dnia 27…
-
Zadośćuczynienie dla osoby bliskiej poszkodowanego za zerwanie więzi rodzinnych (stan wegetatywny)
W uchwale składu siedmiu sędziów III CZP 60/17 z dnia 27 marca 2017 r., Sąd Najwyższy uznał, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu…
-
Przedawnienie roszczeń o odszkodowanie z dekretu Bieruta c.d.
Kolejna kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca przedawnienia roszczeń na niekorzyść byłych właścicieli gruntów warszawskich poszkodowanych „dekretem Bieruta” Na niniejszym blogu poruszałem kwestię przedawnienia roszczeń o odszkodowanie osób pozbawionych…
-
Odszkodowanie od gminy za upadek na chodniku
Kiedy gmina zobowiązana jest do zapłaty odszkodowania za szkodę poniesioną na skutek upadku z powodu nieusunięcia z chodnika lodu, śniegu i nieczystości? Nie tak dawno pisałem na temat tragicznej sprawy dotyczącej zadośćuczynienia od gminy za doznaną…
-
Reprywatyzacja gruntów warszawskich – wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie
W uchwale sygn. III CZP 84/16 Sąd Najwyższy uznał, że wysokość odszkodowania od Miasta Stołecznego Warszawy ogranicza się do wysokości czynszu pobieranego od lokatorów zajmujących budynek, który na podstawie reprywatyzacji został prawowitemu…
-
Podatek od odszkodowania od Państwa (gminy)
Odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy) zasadniczo jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki Gratulacje! Uzyskałaś/uzyskałeś odszkodowanie lub zadośćuczynienie od Skarbu Państwa (lub gminy) za wyrządzoną…
-
Lokal socjalny przy eksmisji – zaskarżenie wyroku przez gminę
W uchwale sygn. III CZP 64/17 z dnia 24 listopada 2017 r. Sąd Najwyższy wskazał, że gmina jest uprawniona do złożenia apelacji od wyroku nakazującego eksmisję, w którym ustalono uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego,…
-
Zasiedzenie nieruchomości przez Skarb Państwa wg projektu nowej ustawy reprywatyzacyjnej
Nieujawnieni właściciele nieruchomości mogą utracić prawo własności w związku z przepisami o zasiedzeniu zawartymi w projekcie nowej ustawie o reprywatyzacji W Polsce – z różnych przyczyn – jest stosunkowo dużo nieruchomości…
-
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – reprywatyzacja rzeczy ruchomych
Projekt wprowadza możliwość odzyskania własności niektórych przedmiotów (ruchomości) znacjonalizowanych przez Państwo lub gminę w czasach PRL Dotyczy to jednak tylko dwóch kategorii rzeczy. Pierwsza z nich to te, które stanowią zabytek…
-
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – wznawianie postępowań sądowych
Projekt nowej, „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej umożliwia wznawianie postępowań sądowych powiązanych z reprywatyzacją, w których dochodziło do nieprawidłowości Projekt nowej, „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej dopuszcza szeroką możliwość wzruszania prawomocnych orzeczeń sądowych,…
-
Reprywatyzacja – projekt ustawy – zasady dochodzenia rekompensaty (tryb i terminy)
Tryb dochodzenia uprawnień z reprywatyzacji w postaci prawa do rekompensaty jest dwuetapowy. Na etapie pierwszym składa się do wojewody wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty. Termin do złożenia tego wniosku wynosi 12 miesięcy,…
-
Reprywatyzacja – projekt ustawy a dekret Bieruta
Projekt, oprócz wspomnianych wcześniej ograniczeń praw z tytułu reprywatyzacji (Nowa ustaw reprywatyzacyjna – ograniczenia w prawie do rekompensaty), przewiduje także uprzywilejowanie w przyznaniu prawa do rekompensaty. Chodzi o grunty warszawskie, podlegające…
-
Reprywatyzacja – projekt ustawy – ograniczenia w prawie do rekompensaty
W poprzednich wpisach (Co to jest reprywatyzacja? Nowa ustawa reprywatyzacyjna – podstawowe założenia, Nowa ustawa reprywatyzacyjna – wysokość rekompensaty) była mowa o ogólnych założeniach projektu nowej ustawy reprywatyzacyjnej. W niniejszym wpisie…
-
Reprywatyzacja – nowa ustawa reprywatyzacyjna – wysokość rekompensaty
Jak wspomniałem w pierwszym wpisie (Co to jest reprywatyzacja? Nowa ustawa reprywatyzacyjna – podstawowe założenia), ideą projektu ustawy jest koniec ze zwrotem nieruchomości w naturze i przyznawaniem pełnego odszkodowania. Roszczenia te zastępuje…
-
Nowa reprywatyzacja – Projekt ustawy
Nowa ustawa reprywatyzacyjna wprowadzi zasadę częściowego odszkodowania za zabrany majątek W blogu o odszkodowaniu od Państwa nie może zabraknąć uwag na temat reprywatyzacji. Dlatego zapraszam Was, drodzy Czytelnicy, do serii artykułów poświęconych…
-
Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego
Odszkodowanie od gminy za niedostarczenie przez nią lokalu socjalnego a współwłasność mieszkania, z którego następuje eksmisja – uchwała Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2014 r., III CZP 92/14, W naszym prawie obowiązuje zasada o niedopuszczalności…
-
Odszkodowanie od Państwa a ograniczenie wolności religii ze względów bezpieczeństwa
Sprawa odszkodowania od Skarbu Państwa dla wyznawcy religii sikhijskiej, któremu podczas kontroli na lotnisku nakazano zdjęcie turbana ze względów bezpieczeństwa Jak już wiesz, droga Czytelniczko/drogi Czytelniku, podstawą dochodzenia odszkodowania…
-
Zadośćuczynienie za niesłuszny wyrok od sędziego – wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 22 kwietnia 2016 r. I ACa 1127/15
Czy sędzia ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niesłuszny wyrok? Pan B. dochodził zasądzenia 400.000zł. od sędzi C. tytułem zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną mu wydaniem niesłusznego wyroku eksmitującego go z mieszkania. Sąd Okręgowy oddalił jego…
-
Rozszerzenie podstawy dla odszkodowania od Skarbu Państwa (gminy) – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 2015 r. III CSK 16/15.
Sąd Najwyższy rozszerza podstawy odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa (gminy) Zasadą jest, Skarb Państwa (gmina) ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego za szkodę wyrządzoną…
-
Odszkodowanie od Państwa za wyrok uniewinniający
Wyrok uniewinniający nie jest automatyczną podstawą do przyznania byłemu oskarżonemu roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa Panuje dosyć powszechne przekonanie, że zakończenie postępowania karnego prawomocnym wyrokiem uniewinniającym stwarza byłemu oskarżonemu …
-
Odpowiedzialność gminy za szkodę spowodowaną obłamaniem się na chodnik gałęzi z drzewa – wyrok SA w Krakowie z 30,06,2016 r., sygn. I ACa 287/16
Odpowiedzialność gminy za szkodę spowodowaną obłamaniem się na chodnik gałęzi z drzewa rosnącego na posesji nie będącej własnością gminy – wyrok SA w Krakowie z 30,06,2016 r., sygn. I ACa 287/16 W październikową noc spadł…
-
Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkodę spowodowaną przewlekłym postępowaniem w sprawie – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r., IV CSK 393/16.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2017 r., IV CSK 393/16 w sprawie zadośćuczynienia za przewlekłość postępowania sądowego Przedmiotem postępowania w tej sprawie były roszczenia powoda o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę za szkody…
-
Pozew o odszkodowanie – od Skarbu Państwa czy gminy? Czyli „przerzucanie się” odpowiedzialnością odszkodowawczą
Jakże często mamy do czynienie z brakiem gospodarności przy dysponowaniu środkami publicznymi! Serce boli nieraz, gdy na to się patrzy. Tym bardziej zaskakujące jest, z jaką wręcz zajadłością Skarb Państwa lub…
-
Pozew o odszkodowanie od Skarbu Państwa – właściwa reprezentacja
Jeden z Czytelników bloga pytał co robić, jeżeli szkoda została wyrządzona przez przedstawicieli lub pracowników kilku jednostek Skarbu Państwa. Uznałem, że sprawa wymaga nieco bliższych i bardziej wyczerpujących wyjaśnień, niż…
-
Dekret Bieruta a przedawnienie roszczenia o odszkodowanie – cz. 2
W pierwszej części wpisu zostało zadane pytanie: od uchylenia której z tych decyzji: dekretowej, czy lokalowej, należy liczyć trzyletni termin dochodzenia odszkodowania za utratę lokali w sprawach dotyczących gruntów warszawskich? (zob.…
-
Dekret Bieruta a przedawnienie roszczenia o odszkodowanie – od której decyzji liczy się bieg przedawnienia w sprawach dotyczących gruntów warszawskich?
Na tle roszczeń o odszkodowania za utratę prawa własności na podstawie tzw. dekretu Bieruta najczęściej mamy do czynienia ze złożoną sytuacją prawną, która jest wynikiem koniecznego wydania dwóch decyzji administracyjnych. Decyzję…
-
Jak uzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – związek przyczynowy cz. 2
W poprzednim wpisie (Jak uzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – związek przyczynowy cz. 1 ) wyjaśniałem definicję związku przyczynowego przy dochodzeniu odszkodowania. Poniżej jeszcze dwa przykłady wyjaśniające…
-
Jak uzyskać odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – związek przyczynowy cz. 1
W poprzednich artykułach (tj.: Co to znaczy – niezgodne z prawem? Podstawa do żądania odszkodowania , Odpowiedzialność władzy za działanie czy też za zaniechanie? omówiłem pierwszą przesłankę odpowiedzialności jaką jest niezgodność z prawem (…
-
Odpowiedzialność za szkodę wywołaną przez dzikie zwierzę w mieście
Ci spośród Czytelników, którym bliskie są tematy związane z uprawą ziemi, wiedzą, że w przypadku szkody wywołanej przez dzikie zwierzęta mogą liczyć na odszkodowanie (art. 46-50 Prawa łowieckiego regulujące odpowiedzialność zarządców i dzierżawców obwodów…
-
Jak napisać pozew o zapłatę odszkodowania od Państwa (gminy, powiatu)
Jak napisać pozew o zapłatę odszkodowania od Państwa (gminy, powiatu)? Czyli na co trzeba uważać przy samodzielnym sporządzaniu pisma Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku, Jak już nieraz pisałem, jeśli poniosłeś…
-
Odszkodowanie za decyzję administracyjną lub wyrok sądu (uwagi wstępne)
Temat odszkodowania za szkodę wywołaną niezgodnym z prawem orzeczeniem sądu lub organu administracji jest bardzo szeroki, stąd też planuję omówić go w kilku wpisach. Zacznę od uwag wstępnych, mających zastosowanie…
-
Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy za skutki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Wiesz już, droga Czytelniczko/drogi Czytelniku, że gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za działania bądź zaniechania, które są niezgodne z prawem. Są jednak przypadki, kiedy odpowiedzialność ta powstaje także za działanie gminy zgodne z prawem,…
-
Co to znaczy – niezgodne z prawem? Podstawa do żądania odszkodowania
Pisałem wcześniej, że Skarb Państwa, a także samorządy (gmina, powiat) ponoszą odpowiedzialność za niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie ze strony organów władzy (zob.Odpowiedzialność władzy za działanie czy też za zaniechanie?) Ale co to dokładnie…
-
Odpowiedzialność władzy za działanie czy też za zaniechanie?
Organ władzy zobowiązany do działania ma obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej z powodu zaniechania Zgodnie z art. 7 Konstytucji władza publiczna ma obowiązek działania na podstawie i w granicach prawa. Jeżeli podejmuje czynności wykraczające poza…
-
Odpowiedzialność za szkody medyczne (błędy lekarskie)
Przy omawianiu tej problematyki, chciałbym w pierwszym rzędzie życzyć Ci, droga Czytelniczko i drogi Czytelniku, dużo zdrowia, abyś nie musiał(-a) korzystać z usług medycznych. Kiedy idziemy do lekarza, czy do szpitala, oczekujmy udzielenia…
-
Odpowiedzialność za naruszenie praw pacjenta
Pisałem już o odpowiedzialności odszkodowawczej za błędy lekarskie tutaj: Odpowiedzialność za szkody medyczne. Dziś chciałbym napisać o kolejnym temacie związanym ze służbą zdrowia – naruszeniach praw pacjenta. Kondycja naszej służby…
-
Odszkodowanie od Skarbu Państwa – czy da się obronić przed przedawnieniem? (część 2)
W poprzednim wpisie (Odszkodowanie od Skarbu Państwa – czy da się obronić przed przedawnieniem? ) wspomniałem o istotnej uchwale pełnego składu Izby Cywilnej z 17 lutego 2006 r. III CZP 84/05 dotyczącej okoliczności,…
-
Odszkodowanie od Skarbu Państwa – czy da się obronić przed przedawnieniem?
Pisałem już o kwestii przedawnienia przy roszczeniach odszkodowawczej tutaj: Odszkodowanie od państwa lub gminy a przedawnienie i tutaj: Odszkodowanie od państwa (gminy, miasta, powiatu) – terminy przedawnienia Pojawia się pytanie,…
-
Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej: Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa).
Uważni czytelnicy tego bloga wiedzą, że przed założeniem własnej Kancelarii Adwokackiej przez kilka lat byłem radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (zob. https://odszkodowanieodpanstwa.net/o-mnie-adwokat-jan-gorski/ ). Urząd ten jest czymś w rodzaju…
-
Odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – ile kosztuje sprawa sądowa?
Wiesław Michnikowski w wyśmienitym skeczu pt. „Sęk” kabaretu Dudek w pierwszej reakcji na gorące namowy rozmówcy, żeby wejść z nim w interes (drzewny) zadał trzeźwe pytanie: „a ile można stracić?”. I Ty, droga…
-
Odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – zwolnienie z kosztów sądowych
Droga Czytelniczko/drogi Czytelniku! Jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej, masz prawo prosić sąd o zwolnienie z obowiązku dokonywania opłaty sądowej. W takim przypadku do pozwu o odszkodowanie należy dołączyć bezpłatny wniosek…
-
Odszkodowanie od państwa (gminy, miasta, powiatu) – terminy przedawnienia
UWAGA Z dniem 9 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa nowelizująca kodeks cywilny w zakresie przedawnienia roszczeń. Dotychczasowy ogólny 10–letni termin przedawnienia z art. 118 został skrócony do lat 6.…
-
Odszkodowanie za decyzję lub postanowienie administracyjne
Odszkodowanie od państwa (gminy, powiatu) za decyzję lub postanowienie administracyjne – postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji Jeśli, droga Czytelniczko (Czytelniku) została Ci wyrządzona szkoda wskutek wadliwej decyzji administracyjnej, możesz…
-
Odszkodowanie od państwa lub gminy a przedawnienie
Przedawnienie – czyli pierwsza rzecz, którą trzeba sprawdzić zanim złoży się pozew o odszkodowanie od państwa Pamiętaj, jeśli zostałeś poszkodowany przez państwo, nie możesz odkładać w nieskończoność dochodzenie odszkodowania. Dlaczego?…
O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.
