Droga Czytelniczko/drogi Czytelniku!
Jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej, masz prawo prosić sąd o zwolnienie z obowiązku dokonywania opłaty sądowej. W takim przypadku do pozwu o odszkodowanie należy dołączyć bezpłatny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych (w całości lub w części). Sam wniosek nie musi być długi – należy w nim podkreślić, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i swojej rodziny. Natomiast do tego wniosku musisz dołączyć szczegółowo wypełnienie oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce:
http://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/
Jeśli złożyłeś prośbę o zwolnienie z kosztów sądowych, ale Sąd odmówił jej uwzględnienia, lub uwzględnił tylko w części, masz prawo złożyć zażalenie na takie postanowienie Sądu (lub skargę na postanowienie referendarza, jeśli postanowienie orzeczenie o kosztach wydał referendarz). Ponadto, masz prawo złożyć ponowny wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, ale tylko w przypadku, gdy możesz podać nowe okoliczności dotyczące Twojej sytuacji materialnej, inne niż te które podałeś w „pierwszym”, nieuwzględnionym przez Sąd wniosku (por. art. 107 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Dodatkowo, jeśli nie poprosiłeś na początku Sądu o zwolnienie z kosztów sądowych lub Sąd zwolnił Cię tylko w pewnym zakresie (np. tylko zwolnienie z konieczności wnoszenia opłaty 5% od pozwu), masz prawo prosić Sąd o zwolnienie z obowiązku opłat, które mogą się pojawić już w trakcie trwania procesu (np. konieczność zapłaty zaliczki na biegłego).
Warto wiedzieć, że o zwolnienie od kosztów sądowych mogą się także starać osoby prawne, przedstawiając swój bilans. Z mojej praktyki wynika, że w stosunku do takich osób polskie sądy rzadko wyrażają zgodę na zwolnienie. W uzasadnionych przypadkach jednak warto „walczyć” – przykładem jest choćby firma Teltronic – CATV sp. z o.o. W jej przypadku sprawa doszła aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w wyroku z dnia z dnia 10 stycznia 2006 roku (skarga nr 48140/99) uznał, że polskie sądy niesłusznie odmawiały firmie zwolnienia od kosztów sądowych i tym samy naruszyły artykuł 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
PAMIĘTAJ!
Zwolnienie z kosztów sądowych nie zwalnia Cię z obowiązku zwrotu poniesionych przez drugą stronę kosztów sądowych i kosztów procesu w przypadku, gdy przegrasz sprawę. Stąd też zawsze warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika. Więcej piszę o tym w tym miejscu: Odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – ile kosztuje sprawa sądowa?
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.

[…] Naturalnie, w przypadku, gdy sytuacja majątkowa nie pozwala na uiszczenie opłaty, warto starać się o zwolnienie z kosztów sądowych (Zachęcamy do lektury wpisu: Odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu) – zwolnienie z kosztów sądowych) […]
Witam,
moja teściowa chce złożyć wniosek o zasiedzenie.
Nie stać jej na wniesienie opłaty 2tys, bez uszczerbku na „normalnym ’ życiu.
Chce złożyć wniosek o ustalenie zasiedzenia, plus wniosek o zwolnienie z opłat.
Co się stanie z wnioskiem o zasiedzenie jeśli Sąd by odrzucił wniosek o zwolnienie z opłat a teściowa nie zapłaciłaby w terminie tych 2tys. Czy ta wpłata bedzie wymagana czy wniosek zostanie odrzucony ?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Szanowna Pani,
jeśli Sąd prawomocnie oddali wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych i mimo to Pani teściowa nie uiści opłaty sądowej, wówczas Sąd dokona zwrotu wniosku o zasiedzenie i nie będzie go dalej rozpoznawał.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, zwracam się z zapytaniem w następującej kwestii:
moja babcia przepisała w 2003r. 1ha ziemi mojej mamie, w 2011 do tego ha doszło 23ar, przez zasiedzenie, ponieważ wąski pasek był „niczyj”, a w lipcu tego roku moja mama poprosiła wreszcie geodetę o wyznaczenie granic, ponieważ chce działkę podzielić i przepisać na nas (3 osoby), ale okazało się, że umowna od 50 lat granica przebiega w innym miejscu w porównaniu z mapami. Nasza działka jest na mapach węższa o 2-3m (w zależności od miejsca, bo długość działki to 500m. Zatem mama chciałaby wnieśc postępowanie o zasiedzenie tego odcinka, bo od ponad 50 lat to najpierw dziadkowie, a teraz ona użytkuje ten kawałek, ale pojawia się problem związany z uiszczeniem opłaty za wszczęcie postępowania, ponieważ mapa w obecnej chwili jest na zasiłku dla bezrobotnych. Czy jest szansa, aby być zwolnionym z kosztów sądowych?
Jeśli chodzi o zwolnienie od kosztów sądowych, to osoba ubiegająca się o nie wypełnia kwestionariusz, w którym podaje informację o swoim stanie majątkowym. Przebywanie na zasiłku dla bezrobotnych jest jedną z tych, niewątpliwie, ważnych informacji. Jeśli jednak wnioskodawca ma inny majątek (np. oszczędności na koncie bankowym), to szanse na zwolnienie od kosztów są niewielkie.
adw. Jan Górski
Witam mam pytanie odnośnie odszkodowania,sąd zwolnił mnie z kosztów sądowych w całości i teraz chciałam zapytać co dalej czy będzie teraz rozprawa czy jak to wygląda
Szanowna Pani,
Teraz powinny nastąpić kolejne czynności sądu. W pierwszym rzędzie sąd doręczy odpis Pani pozwu stronie pozwanej, która będzie mogła złożyć odpowiedź na pozew. Być może sąd zobowiąże Panią do ustosunkowania się jeszcze do tej odpowiedzi i dopiero po doręczeniu Pani pisma stronie pozwanej wyznaczy rozprawę.
Pozdrawiam
ad. Jan Górski
Dzień dobry,
A jak wyglądałabyy kwestia zwolnienia przez sąd z kosztów postępowania, ale w przypadku wygrania sprawy wypłaty pełnomocnikowi np.3% od zasądzonej kwoty? Czy jest w ogóle coś takiego możliwie?
Szanowny Panie,
Jeżeli adwokat pochodzi z wyboru strony, to kwestię wynagrodzenia za świadczoną przez niego pomoc prawną i sposób jego zapłaty reguluje zawarta z nim umowa. Jeżeli adwokat zostaje ustanowiony z urzędu przez sąd, wówczas o wysokości jego wynagrodzenia decyduje sąd, kierując się stawkami wynagrodzenia ustanowionymi w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. W razie wygrania sprawy, wynagrodzenie należne adwokatowi przyznaje się z zasądzonego na rzecz reprezentowanej przez niego strony świadczenia. W razie przegrania procesu, sąd nakazuje wypłacić na rzecz adwokata z urzędu odpowiednią stawkę wynagrodzenia z kasy Skarbu Państwa.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie w/w tematu.
W 2016 roku ojciec przepisał mi działkę 28 arów.
Problem w tym, że działka w połowie figurowała na mojego ojca a w połowie na brata dziadka (ojca – ojca)
Zacznę od początku:
Dziadek dostał działkę z bratem na pół, ale tylko dziadek uprawiał ją i płacił podatki za całą działkę. Po kilku latach przepisał działkę mojemu ojcu. Ojciec też uprawiał całą działkę i płacił podatek za całe 28 arów. Teraz ja odziedziczyłam działkę i płacę podatki za całość.
Drugi Właściciel nie żyje a jego dzieci najprawdopodobniej nie wiedzą o istnieniu tej działki (my nie mamy z nimi żadnego kontaktu)
W chwili obecnej chciałabym wyprostować sprawę i przepisać działkę na siebie.
Nie mam pojęcia jak to ugryźć, gdzie się udać.
Nie mam kasy na adwokatów i radców prawnych.
Proszę mi powiedzieć gdzie się udać, jakie wnioski wypełnić i jakie dokumenty przygotować?
Ile będzie mnie kosztowała ta sprawa i jaka jest szansa, że skończy się z pomyślnością dla mnie??
Czy ja sama (bez pomocy adwokatów) mogę złożyć w Sądzie taki wniosek?
Z góry bardzo dziękuje, za każdą odpowiedź.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
polecam lekturę drugiego bloga http://zasiedzenie.net, w szczególności artykuły http://zasiedzenie.net/ile-kosztuje-sprawa-o-zasiedzenie/ oraz http://zasiedzenie.net/wniosek-o-zasiedzenie/ .
Oczywiście może Pani sama złożyć taki wniosek, natomiast warto rozważyć skorzystanie z porady prawnej, gdyż sprawy o zasiedzenie współwłaściciela działki (a tak jest w Pani przypadku), często należą do dość skomplikowanych. Może też Pani wnioskować do sądu o pomoc prawną z urzędu („bezpłatny adwokat/radca prawny”).
Z poważaniem, Michał Górski
Szanowni Państwo,
zachęcam do pozostawiania swoich pytań, wątpliwości i uwag w formie komentarzy. Obiecuję, że w miarę możliwości czasowych będę na nie odpowiadał.
Z poważaniem, adw. Jan Górski