Projekt nowej, „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej umożliwia wznawianie postępowań sądowych powiązanych z reprywatyzacją, w których dochodziło do nieprawidłowości
Projekt nowej, „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej dopuszcza szeroką możliwość wzruszania prawomocnych orzeczeń sądowych, zapadłych w sprawach: o wydanie nieruchomości, o ustalenie stosunku prawnego, o stwierdzenie nabycia spadku, o dział spadku lub o zezwolenie kuratorowi spadku na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu, „jeżeli w skład spadku wchodziła nieruchomość przejęta, którą nabyła osoba nieuprawniona albo gdy z innych przyczyn nieruchomość została przejęta przez osobę nieuprawnioną”.
Warto przy tym wskazać, że przewidziano aż 10 – letni termin dla możliwości składania wniosków o wzruszenie tych orzeczeń sądowych. Nie kwestionując zasadności wznawiania postępowań, w których doszło do nieprawidłowości, warto wskazać, że termin dla składania samych wniosków o reprywatyzację w postaci potwierdzenia prawa do rekompensaty, wynosi tylko rok.
Polecam też inne wpisy dotyczące tematu reprywatyzacji:
- Co to jest reprywatyzacja? Nowa ustawa reprywatyzacyjna – podstawowe założenia
- Reprywatyzacja – nowa ustawa reprywatyzacyjna – wysokość rekompensaty
- Reprywatyzacja – nowa ustaw reprywatyzacyjna – ograniczenia w prawie do rekompensaty
- Reprywatyzacja – nowa ustawa reprywatyzacyjna a dekret Bieruta
- Reprywatyzacja – nowa ustawa reprywatyzacyjna – zasady dochodzenia rekompensaty (tryb i terminy)
O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.

Panie Mecenasie, chciałbym się zapytać, czy ta nowa ustawa reprywatyzacyjna została już uchwalona? jeśli nie, to kiedy będzie?
Szanowna Pani,
projekt ustawy obecnie jest na etapie konsultacji rządowych, nawet jeszcze nie wpłynął do Sejmu. Niestety nie wiadomo zatem, kiedy ustawa zostanie uchwalona i w jakim dokładnie kształcie. Na pewno będziemy na bieżąco pisać o tym na blogu.
Pozdrawiam, adw. Jan Górski
Szanowny Panie, z zainteresowaniem czytam Pana bloga. Mam jeden problem, a właściwie mamy, bo dotyczy to wszystkich mieszkańców oddanej nieruchomości decyzją Komisji Regulacyjnej w Warszawie kościołowi Ewangelicko Augsburskiemu. W 1995r. trzymaliśmy mieszkania od gminy, które musieliśmy wyremontować na wł. koszt. W 2002r. oddano nieruchomość wraz z mieszkańcami kościołowi. Dwa lata temu przegraliśmy w sądzie spr. o niezasadną podwyżkę czynszu, ale dzięki tej sprawie mogłam wykazać interes prawny i sprawdziłam księgi wieczyste z których wynika, że żaden kościół nigdy nie był właścicielem naszego budynku. Zgłosiłam fakt gminie, jednak nic nie robią w kierunku odzyskania mienia. Proszę nam pomóc, pokierować, co możemy zrobić w tej sprawie i do kogo się zwrócić, bo gmina twierdzi, że decyzja jest niewzruszalna. Moim zdaniem chcą zamieść sprawę pod dywan, bo nie dopełnili obowiązku przy zwrocie mienia Skarbu Państwa, a wtedy chyba mieszkańcom należałoby się odszkodowanie za płacone wyższe czynsze. Mieszkańcy cały czas dbają o mieszkania i wszystkie remonty wykonują na wł.koszt. Ja nawet wymieniałam pion kanalizacyjny, do którego nie jestem podłączona, przechodzący przez moje mieszkanie, bo administrator nie widział problemu, że zalewa mnie stara żeliwna rura. Proszę Pana z całego serca o wskazówki i pomoc, bo już nie wiemy co robić. Z niecierpliwością czekam na Pana odpowiedź, za którą z góry dziękuję w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie. Anna
Szanowna Pni,
Sprawa jest na tyle skomplikowana, że odpowiedzialne wypowiedzenie się co do niej wymaga zapoznania się z całością dokumentacji, a tym samym poświęcenia jej odpowiedniego czasu, co, oczywiście, przekracza ramy niniejszego bloga. Gdyby Pani była zainteresowana formą odpłatnej porady prawnej, proponuję skontaktowanie się ze mną telefonicznie.
Szanowni Państwo,
zachęcam do pozostawiania swoich pytań, wątpliwości i uwag w formie komentarzy. Obiecuję, że w miarę możliwości czasowych będę na nie odpowiadał.
Z poważaniem, Adw. Jan Górski