Uważni czytelnicy tego bloga wiedzą, że przed założeniem własnej Kancelarii Adwokackiej przez kilka lat byłem radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (zob. https://odszkodowanieodpanstwa.net/o-mnie-adwokat-jan-gorski/ ). Urząd ten jest czymś w rodzaju wielkiej kancelarii prawnej powołanej do reprezentowania interesów Skarbu Państwa w procesach sądowych Nie można więc go mylić z zupełnie odmiennym organem, jakim jest Prokuratura Generalna.
W trakcie pracy w Prokuratorii zyskałem dużo cennego doświadczenia, w związku z tym do tej pory interesuję się, co „słychać” w tej instytucji. Otóż od 1 stycznia 2017 r. nastąpiły zmiany spowodowane wejściem w życie nowej ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Jak sam tytuł ustawy wskazuje, zmieniła się nazwa, która nawiązuje do przedwojennej (w okresie II Rzeczypospolitej urząd ten funkcjonował właśnie pod nazwą Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej). Oprócz tego rozszerzono jego kompetencje .
Po pierwsze, od tej pory radcowie Prokuratorii będą reprezentować także państwowe osoby prawne inne niż Skarb Państwa (taką instytucją jest np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) , jak również osoby prawne z udziałem Skarbu Państwa oraz osoby prawne z udziałem państwowych osób prawnych w sprawach, których wartość przedmiotu sporu przekroczy 5 milionów złotych (do tej pory Prokuratoria wykonywała wyłącznie zastępstwo procesowe samego Skarbu Państwa).
Po drugie, radcowie Prokuratorii będą mogli być pełnomocnikami przed sądami administracyjnymi (do tej pory występowali jedynie przed sądami cywilnymi i Sądem Najwyższym).
Wreszcie, poszerzono kompetencje doradcze tej instytucji. Od tej pory podmioty reprezentujące Skarb Państwa będą zobowiązane do uzyskania opinii Prokuratorii przed dokonaniem czynności prawnej (np. podpisania umowy), gdy wartość tej czynności przekroczy 100 milionów złotych.
Warto także wskazać, że, w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa, nadzór nad funkcjonowaniem tej instytucji przejmie Prezes Rady Ministrów.
Uważam, że dla Polskiego Państwa są to dobre zmiany, ponieważ radcowie Prokuratorii to bardzo kompetentni i zaangażowani prawnicy (przykładowo, w 2015 r. wygrali oni 94% spraw, w których Skarb Państwa był stroną pozwaną, i 86% z powództwa Skarbu Państwa). Jednakże dla osób dochodzących odszkodowania od państwa oznacza to, że przed złożeniem pozwu tym bardziej należy dokładnie zaplanować i skonsultować strategię procesową tak, aby zwiększyć szansę na swoją wygraną. Radcowie Prokuratorii są bowiem bardzo trudnym i wymagającym przeciwnikiem procesowym . Prowadzenie procesów odszkodowawczych przeciwko nim, jako pełnomocnikom Skarbu Państwa, wymaga doświadczenia, dużego nakładu pracy i wysokich kompetencji zawodowych.
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.
