Kwestia odszkodowania za przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki z powodu jej nieprzerejestrowania do Krajowego Rejestru Sądowego wciąż budzi duże kontrowersje. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w którym jako ekspert wypowiadał się adw. Jan Górski
Wypowiedź ekspercka do artykułu pt. „Państwo nie śpieszy się ze zwrotami. „Roszczenia jak gorący kartofel” (Dziennik Gazeta Prawna, 25,08,2020)
Fragmenty artykułu:
Mecenas Jan Górski nie ma wątpliwości: to starostwa powinny być adresatami roszczeń i nie mogą one żądać przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego podmiotów, które przestały istnieć. Poza tym należałoby wprowadzić administracyjny tryb przyznawania tych odszkodowań jako szybszy i mniej kosztowny dla obywatela – przekonuje ekspert.
(…)
Zdaniem eksperta żądanie przez starostę przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego spółki przed wystąpieniem z żądaniem odszkodowawczym nie znajduje uzasadnienia. W uzasadnieniu wyroku z 11 grudnia 2019 r. TK wskazał, że sytuacja, w której po ustaniu bytu prawnego podmiotu pozostanie majątek, może mieć miejsce w dwóch wypadkach – gdy utraci on podmiotowość prawną bez likwidacji, jak również wtedy, gdy po przeprowadzonej likwidacji okaże się, że pozostały aktywa nieobjęte tą likwidacją.
– Utrata bytu prawnego spółki, a więc w sensie prawnym właśnie jej likwidacja, następuje tu z mocy samego prawa, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. Jest to więc rozwiązanie odmienne od rozwiązań przyjętych na gruncie kodeksu spółek handlowych. Odsyłanie przez starostów na drogę postępowania likwidacyjnego wspólników poszkodowanych utratą uprawnień z tytułu udziału w nieprzerejestrowanych do 31 grudnia 2015 r. spółkach, których majątek z mocy ustawy przeszedł na własność Skarbu Państwa, jest bezpodstawne – podkreśla Jan Górski.
link do artykułu:
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/7805625,panstwo-zwrotu-pieniadze-skarb-panstwa-roszczenia-tk.html#
O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.
