W uchwale sygn. III CZP 64/17 z dnia 24 listopada 2017 r. Sąd Najwyższy wskazał, że gmina jest uprawniona do złożenia apelacji od wyroku nakazującego eksmisję, w którym ustalono uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego, także w zakresie zasadności samej eksmisji
W artykule pt. Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego omawiałem możliwość dochodzenia przez właściciela lokalu od gminy odszkodowania za niedostarczenie przez nią osobie eksmitowanej lokalu socjalnego. Właśnie ze względu na możliwości płacenia takiego odszkodowania, w art. 15 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266, ze zm.) wprowadzono obowiązek sądu zawiadamiania w takiej sprawie właściwej gminy. Gmina przystępuje w takiej sprawie w charakterze interwenienta po stronie powoda domagającego się eksmisji. Wyjaśniam, że -najogólniej rzecz biorąc – interwenient, to podmiot, który ma interes aby wspierać procesowo stronę, do której przystąpił.
Nie ulega wątpliwości, że gmina może zaskarżyć wyrok eksmisyjny w części nakładającej na nią obowiązek dostarczenia osobie eksmitowanej lokalu socjalnego. W praktyce wyłonił się jednak problem prawny – czy uprawnienia gminy mogą sięgać dalej, a mianowicie, czy może ona zaskarżyć apelacją wyrok także w części orzekającej eksmisję. Problem ten był przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego. W uchwale sygn. III CZP 64/17 z dnia 24 listopada 2017 r. Sąd Najwyższy udzielił na to pytanie odpowiedzi twierdzącej. Wyjaśniono, że gmina jest uprawniona do złożenia apelacji od wyroku nakazującego opróżnienie lokalu, w którym ustalono uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego, także w zakresie nakazu opróżnienia lokalu (a nie tylko w zakresie obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego).
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.

Dzien Dobry
Jak w to jest swietle nowych przepisow?
Sad zasadzil pozwanej wyrok eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego. Gmina powinna dostarczyc lokal tymczasowy, jesli nie dostarczy takiego lokalu czy mozna dochodzic odszkodowania od gminy? Podobno Gmina ma az 6 miesiecy na odpowiedz. Co w praktyce moze opoznic eksmisje lub ja uniemozliwic. Od kiedy mozemy wymagać od Gminy odszkodowania za niedostarczenie lokalu tymczasowego? Od dnia uprawomocnienia wyroku czy może od dnia zawiadomienia Gminy? Gmina brala udzial w procesie jako interwenient uboczny.
Szanowna Pani,
Stosownie do art. 1046 4 k.p.c., komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności eksmisji z lokalu do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na położenie lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi pomieszczenie tymczasowe, nie dłużej jednak niż przez okres sześciu miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe. Z treści tego przepisu wynika, że samo niedostarczenia pomieszczenia tymczasowego nie może stanowić jeszcze o odpowiedzialności odszkodowawczej gminy. Odpowiedzialność ta mogłaby ewentualnie wejść w rachubę w razie udowodnienia zawinionej odmowy dostarczenia takiego pomieszczenia, co nie jest rzeczą łatwą. Początek wymagalności takiego roszczenia wyznaczała by data wezwania gminy do dobrowolnej jego zapłaty.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
dzień dobry. Od kiedy powinniśmy wymagać od Gminy odszkodowania za niedostarczenie lokalu socjalnego? Od dnia uprawomocnienia wyroku czy może od dnia zawiadomienia Gminy o nin. obowiązku, mając na uwadze że uczestniczenia Gminy jako interwenienta ubocznego.
Szanowna Pani,
Jeśli gmina brała udział w postępowaniu jako interwenient uboczny, odszkodowanie co do zasady należy się od uprawomocnienia wyroku orzekającego obowiązek przydzielenia lokalu socjalnego. Odsetki od tej kwoty odszkodowania, od daty wezwania gminy do jej zapłacenia.
Problematyczna natomiast jest kwestia, gdy gmina nie bierze udziału w sprawie w charakterze interwenienta ubocznego. W takim wypadku sądy wskazują, że odszkodowanie należy się od daty złożenia do gminy wniosku o przydzielenie osobie eksmitowanej lokalu socjalnego przez osobę zainteresowaną (tak np. Sąd Apelacyjny w Gdańsku – V Wydział Cywilny w wyroku z dnia 27 maja 2014 r., V ACa 606/13)
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Szanowni Państwo,
zachęcam do pozostawiania swoich pytań, wątpliwości i uwag w formie komentarzy. Obiecuję, że w miarę możliwości czasowych będę na nie odpowiadał.
Z poważaniem, adw. Jan Górski