Wirus Covid 19 ma w chwili obecnej wpływ na całe nasze życie. Dotyczy to także kwestii prawnych – w szczególności jeśli jesteśmy stroną postępowania sądowego czy też administracyjnego.

Koronawirus a działanie sądów i urzędów.
Jak opisałem na naszym drugim blogu o zasiedzeniu we wpisie pt. Koronawirus – ograniczenia w sądach, epidemia wirusa spowodowała znaczne ograniczenia w sądownictwie – z wokandy zdejmowana jest zdecydowana większość spraw poza sprawami „pilnymi”, np. w sprawach aresztowych czy też dot. przemocy w rodzinie. Ograniczana jest też działalność biur obsługi interesanta/biur podawczych oraz czytelni akt – najlepiej każdorazowo ustalać informację o wprowadzonych ograniczeniach telefonicznie/mailowo w danym sądzie.
Podobne ograniczenia zostały wprowadzone w urzędach na terenie całego kraju. Urzędy stanu cywilnego w dużej części ograniczają przyjmowanie petentów tylko do rejestracji urodzin i zgonów oraz wcześniej zaplanowanych ślubów (przy dużych restrykcjach jeśli chodzi o osoby uczestniczące w uroczystości – tylko para młoda i świadkowie). Zamykane dla interesantów są także starostwa powiatowe (w tym Wydziały Geodezji i Kartografii) oraz urzędy wojewódzkie – przykładowo, w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odwołano wszystkie zaplanowane wizyty w sprawie złożenia wniosków o zezwolenia na pobyt w Polsce.
Apel adwokatów o niedostarczanie przesyłek sądowych
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacek Trela zaapelował do ministra sprawiedliwości, aby ten na okres zagrożenia epidemiologicznego zalecił sądom powszechnym wstrzymanie wysyłki i niedoręczanie pism sądowych.
Jakkolwiek takie działanie może wydłużyć nieco postępowania sądowe, to podyktowane ono jest chęcią zminimalizowania ryzyka dla zdrowia i życia dla stron postępowań sądowych i ich pełnomocników.
Więcej informacji o tym apelu można znaleźć tutaj: http://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/prezes-nra-apeluje-o-wstrzymanie-wysylki-sadowej/
Ograniczenia w funkcjonowaniu poczty (placówek pocztowych)
Działalność w zakresie obsługi klienta ogranicza także Poczta Polska. Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie poczty, od 16 marca:
- godziny pracy placówek w dni robocze ulegają skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę, także pozostałe placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny – szczegółowe informacje o czasie pracy poszczególnych placówek można sprawdzić na poczta-polska.pl,
- praca placówek całodobowych zostaje skrócona, placówki te będą czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00,
- punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych będą nieczynne.
Doręczanie przesyłek/listów poleconych osobom poddanym kwarantannie
Ponadto, jak wynika ze strony Poczty Polskiej, do czasu zakończenia okresu izolacji korespondencja kierowana pod adresy objęte kwarantanną, będzie przechowywana w placówkach pocztowych, bez próby doręczenia. Rozwiązanie to oznacza wyjątkowe wstrzymanie biegu terminu awizacji w okresie przechowania. Podjęcie próby doręczenia przesyłki nastąpi dopiero po zakończeniu kwarantanny przez adresata.
Osoby objęte kwarantanną nie muszą tego faktu zgłaszać Poczcie Polskiej, Spółka otrzymuje ich adresy na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii. Poczta jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie.
Wszystkim życzymy dużo zdrowia! 🙂
PS Przypominamy, że nasza Kancelaria oferuje także 100% zdalne porady prawne w sprawach dotyczących odszkodowania od Skarbu Państwa/gminy/powiatu – przez telefon, Skype, Whatsapp lub porady prawne online – więcej informacji tutaj: http://odszkodowanieodpanstwa.net/kontakt/
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.
