W pierwszej części wpisu zostało zadane pytanie: od uchylenia której z tych decyzji: dekretowej, czy lokalowej, należy liczyć trzyletni termin dochodzenia odszkodowania za utratę lokali w sprawach dotyczących gruntów warszawskich? (zob. Dekret Bieruta a przedawnienie roszczenia o odszkodowanie – od której decyzji liczy się bieg przedawnienia w sprawach dotyczących gruntów warszawskich? )
Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 3 września 2015 r. III CZP 22/15 przesądził, że termin ten trzeba liczyć od uchylenia decyzji dekretowej, a nie decyzji lokalowej. Z uzasadnienia tej uchwały wynika, że podstawowym argumentem, za takim stanowiskiem było, według Sądu, to, że „skutkiem decyzji lokalowej jest jedynie ograniczenie sposobu zaspokojenia szkody wynikającej z decyzji dekretowej przez wyłączenie restytucji naturalnej i ograniczenie odszkodowania, obejmującego wartość udziałów w prawie rzeczowym do gruntu oraz w prawie własności nieruchomości budynkowej, do formy pieniężnej”.
Mówiąc ludzkim, nieprawniczym językiem, chodzi tu o to, że pan Abacki nie może domagać się zwrotu sprzedanych z jego budynku mieszkań, lecz jedynie odszkodowań za te mieszkania
Ponieważ decyzje lokalowe mogły być kwestionowane dopiero po unieważnieniu decyzji dekretowych, od uchylenia decyzji dekretowej często zdążył już upłynąć trzyletni termin przedawnienia do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w sprawach gruntów warszawskich. Oznacza to, że stanowisko Sądu Najwyższego zajęte w tej uchwale prowadzi do istotnego ograniczenia w czasie możliwości dochodzenia przez pana Abackiego odszkodowania za sprzedaż należących niegdyś do niego lokali zabranych na podstawie tzw. dekretu Bieruta. Często jego roszczenia z tego tytułu uznane zostaną za przedawnione.
Zachęcam także do lektury innych artykułów dotyczących przedawnienia roszczeń odszkodowawczych:
Terminy przedawnienia uzyskania odszkodowania od państwa (gminy, miasta, powiatu)
Czy da się obronić przed przedawnieniem?
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.

Szanowni Państwo,
zachęcam do pozostawiania swoich pytań, wątpliwości i uwag w formie komentarzy. Obiecuję, że w miarę możliwości czasowych będę na nie odpowiadał.
Z poważaniem, adw. Jan Górski