Termin na zwrot wywłaszczonych ponad 20 lat temu nieruchomości pierwotnie miał minąć 14 maja 2020 r. Znany jest nowy ostateczny termin żądanie zwrotu.
Jaki termin na składanie wniosku o zwrot wywłaszczonych nieruchomości?
Zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2019, poz. 801) jeśli do wywłaszczenia nieruchomości doszło ponad 20 lat temu, dawny właściciel lub spadkobierca ma prawo żądać zwrotu nieruchomości przez 12 miesięcy od momentu wejścia w życie tej nowelizacji. Ponieważ nowelizacja ta weszła w życie 14 maja 2019 roku, ostateczny termin na składanie wniosków o zwrot w takich przypadkach miał minąć 14 maja 2020 roku.
Jednakże, z uwagi na wejście w życie tzw. tarczy antykryzysowej 1.0. (ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw), bieg ww. terminu został zawieszony z dniem 31 marca (por. art. 15zzr ustawy).
Nowy termin na zwrot wywłaszczonych gruntów
Co jednak istotne, przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. (ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV – 2, Dz. U. 2020, poz. 875) przewidują odwieszenie zawieszonych terminów administracyjnych. Więcej o tym w artykule pt. Terminy adminstracyjne a koronawirus].
Oznacza, to że został zawieszony ww. 12-miesięczny termin na zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu. Ponieważ do końca tego terminu brakowało 45 dni, a terminy zostały odwieszone z dniem 24 maja, nowym terminem na zwrot wywłaszczonych nieruchomości stał się:
7 lipca 2020 r.
Zachęcamy do wizyty na naszej specjalnej podstronie poświęconej zwrotowi wywłaszczonych gruntów
Podziel się:
O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o zasiedzeniu.
