Zadośćuczynienie za niesłuszny wyrok od sędziego – wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 22 kwietnia 2016 r. I Ca 1127/15

Czy sędzia ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za niesłuszny wyrok?

Pan B. dochodził zasądzenia 400.000zł. od sędzi C. tytułem zadośćuczynienia za krzywdę wyrządzoną mu wydaniem niesłusznego wyroku eksmitującego go z mieszkania.

Sąd Okręgowy oddalił jego roszczenie, a Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2016 r. I Ca 1127/15 oddalił apelację od tego orzeczenia.

Sądy uznały, że ewentualna  krzywda wyrządzona została panu B. poprzez działalność pozwanej sędzi jako funkcjonariusza publicznego reprezentującego Państwo. Pozwana jako sędzia nie może ponosić „prywatnej” odpowiedzialności odszkodowawczej wobec osób trzecich (stron i uczestników postępowania) za podejmowane decyzje procesowe i rozstrzygnięcia; odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi tu wyłącznie Skarb Państwa. Z uwagi na fakt, że powód w niniejszej sprawie nie dochodził swych roszczeń  odszkodowawczych od Skarbu Państwa, ale od konkretnego sędziego,  ewentualna podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej z art. 417 k.c. odpada z uwagi na brak legitymacji biernej strony pozwanej. Sędzia może ponosić odpowiedzialność jako osoba prywatna tylko za zachowania niezwiązane z jej sferą zawodową, nie może natomiast odpowiadać za swoją działalność „publiczną” wykonywaną w ramach stanowiska sędziowskiego.

Tak więc, zgodnie z tym stanowiskiem, sędzia nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej za wydanie niesłusznego wyroku, a odpowiedzialność tę ponosi ewentualnie Skarb Państwa.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły o odszkodowaniu, odszkodowanie od państwa orzeczenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czemu służy to pytanie?